Genel

Kırmızı Ginseng Nedir?

Ginseng, özellikle Asya kökenli bir bitki olup, geleneksel olarak tıbbi amaçlarla kullanılan kökleri için bilinir. Ginseng’in ana türleri Amerikan ginseng (Panax quinquefolius) ve Kore ginsengi (Panax ginseng) olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Bu bitkilerin kökleri, genellikle sağlık faydaları için kullanılır.

Yüksek ve soğuk yerlerde yetişen, kırmızı meyvelere sahip bir bitkidir. Etken maddesi köklerde özellikle 6. yılında gelişmesinden dolayı 6 yıl yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir ve bu zorlu süreçte sonra kökleri tüketilmektedir.

Ginseng, özellikle Asya kökenli bir bitki olup, geleneksel olarak tıbbi amaçlarla kullanılan kökleri için bilinir. Ginseng’in ana türleri Amerikan ginseng

Ayrıca Kırmızı ve Beyaz ginseng olarak da duyulmaktadır. Kırmızı ginseng ve beyaz ginseng, farklı ginseng türleri değildir. Her iki ginseng de ginseng bitkisinin farklı yöntemler kullanılarak hazırlanması sonucu ortaya çıkan ürünlerdir.

Topraktan ilk hasat ettiğimizde ginsengimiz beyaz ginsengdir. Sıcak su buharı verilip tekrardan kurutulmaktadır. Bu işlemden geçildikten sonra ginseng’e kırmızı ginseng denilmektedir.

Ginseng, günümüzde besin takviyelerinin içinde yardımcı içerik olarak ya da günlük içeçekler ve çayların içinde de kullanılmaktadır. Ancak tarih boyunca, özellikle Güney Kore ve bölge ülke kültürlerinde, kendine hem gündelik hayatta hem de geleneksel tıpta geniş kullanımı olmuştur.

Kore Ginseng’i özellikle kökleri öğütülerek toz haline getirilip çayı demlenerek tüketilmektedir. Bu toz ginsengleri bir çok kullanıcı isterlerse süzme bal ile karıştırarak tüketmektedir.

Referanslar