Genel

Ginseng Nasıl Tüketilir ve Kullanılır?

Ginseng Kullanımı

Bal veya Sütlü Ginseng

Süt ürünleriyle birleşen ginseng bir araştırmaya göre süt ürünleriyle birlikte kullanılmayan ginsenglere göre daha etkili antioksidan özellik sağlamasına yardımcı olabilir (Kaynak 1)

Araştırmalara göre günlük 2gr(1 çay kaşığı)'a kadar yetişkinler Ginseng tozu tüketebilmektedir.(Kaynak 2)

Doktorunuzun belirlediği günlük dozajtaki ginseng tozunu 1 bardak süt veya 1 tatlı kağıdı bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. 

Ayrıca süzme bal ile yapılan ginseng'in tadı bir başkadır. Hem bal'ın faydalarından yararlanmış olup hem de ginseng'in tadının güzelleşmesi bal ile ginseng kullanımını ön plana çıkarmaktadır. 

Eğer toplu miktarda yapacağınız ginseng süzme bal karışımı olur ise, bal içerisinde bekleyen ginsengler zamanla etken maddelerini bal'a geçireceğinden sindirimi daha kolay hale gelecektir. 

Ginseng Kullanımı

Ginseng Çayı Yapımı

Ginseng'in tablet gibi en yaygın tüketimlerinden biri de ginseng çayı olarak tüketimidir. 

Kurutulmuş Ginseng kökleri kırarak 5cm lik parçalar haline getirebiliriz. Kullanacağımız 6 gr Ginsengi çay demler gibi demliğe atıyoruz. üzerine 3 çay bardağı suyumuzu ekliyoruz. kaynar su ile 10dk/20dk demledikten sonra 3 kişi bu çayı içebilir.

Çayımız bittikten sonra aman köklerimizi atmayalım. Artık çok sert olan bu kökler kaynar suyun içerisinde yumuşadığından yenebilecek kıvama gelmektedir. Küçük parçalara bölerek veya çiğneyerek ginseng köklerini tüketebilirisniz. 

Ginseng Kullanımı

Ginsengli Yemekler

Ginseng günümüzde yaygın olarak tablet ve çay olarak hayatımızın içerisinde olsa da ana vatanı uzak doğuda genelde kök halinde satılmaktadır.


Bu kökleri yerel halk yemeklerine dahi eklemektedirler. Örneğin korenin meşhur ginsengli tavuk çorbası samgyetangTabiki ginseng fiyatlarına göre yemeklerde ginseng kullanmak gerçekten artık bir lüks olmuş durumda ancak sizlerde isterseniz çorbalarınıza ginseng köklerinden 1-2 adet katarak tadlandırabilir ve ginseng'in faydalarından yararlanabilirsiniz

Ginseng içeren vitaminler; başta kan sulandırıcılar, MAOIs sınıfı antidepresanlar, tansiyon, diyabet ve kalp ilaçları başta olmak üzere çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir. (3) Bu nedenler kronik hastalıkları olanlar ve düzenli ilaç kullananlar ginseng takviyesi kullanmaya başlamadan önce mutlaka tıbbi görüş almalıdır. Ayrıca güvenlik konusunda yeteri kadar çalışma yapılmadığı için hamilelerde, emziren annelerde, küçük çocuklarda ginseng kullanımı önerilmez.

*Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır

 

Referanslar - Kaynakça